Rees kirjutab:
Otsustasin vanu võlgu likvideerida ja kirja panna, kuidas parketi alusvaibast põnevat ehetevalmistamise materjali teha. Kindlasti leidub sellealast õpetust jms netis, aga ma kirjutan lihtsalt ja kahe sõnaga, kuidas mina seda teen. Kui kellelegi jääb miskit arusaamatuks või tekivad küsimused, siis vastan neile rõõmuga.
Nii. Eelduseks, et seda põnevat aktsiooni läbi viia on parketi alusvaiba olemasolu. Saab seda igast ehituspoest, arvatavasti. Ja suhteliselt väikese raha eest. Sarnane materjal leiab ka pakendimaterjalina kasutust (kerged ja õrnad asjad, näiteks muusikainstrumendid on tihti selle sisse keeratud). Eeldus number 2 ja 3 on vastavalt siis küpsetuspaberi ja triikraua olemasolu. Need kolm asja hakkavad siis tööle.
Võta parketi alusvaip (tüütult pikk sõna, edaspidi nimetan seda lihtsalt materjaliks) ja lõika umbes kolm kuni viis soovitud suuruses tükki. Täpsus ja korrektsus ei ole oluline. Võib ka rebida. Materjali müüakse poes paksemat ja õhemat, ise eelistan paksemat, siis on tulemus ka kopsakam ja mustrid reljeefsed. Lisaks suurtele tükkidele vajad sa ka nö pudi, millest moodustub muster. Tee ribakesi, tükikesi jne ning aseta need kihiti pandud suuremate tükkide peale.
Alla panin küpsetuspaberi. Teine kiht küpsetuspaberit läheb selle virnakese peale ja triikrauda timmi keskmise või pigem suurema kuumuse peale. Libista kuuma rauda vaikselt selle hunniku kohal, küpsetuspaberit vaevu puutudes. Kui raud on piisavalt kuum ja hoiad seda pisut ühel kohal paigal, siis läbi küpsetuspaberi hakkab varsti paistma, kuidas materjal ennast liigutab ja sulades kokku tõmbab. Protsessi üle on kontroll sinul vastavalt sellele, kui lähedale sa raua paned. Jõuga peale suruda ei soovita, sest siis läheb tekstuur kaotsi ja materjal sulab liialt. Väike näide sellest kui üks kiht on liialt kuumust saanud- ta sulab lihtsalt katki. Seepärast on mõistlik panna alati mitu-mitu kihti.
Kui sa nüüd ühelt poolt oled natuke "keevitanud", siis võta küpsetuspaberi vahel olev peotäis ja keera ringi, anna teisele poolele samamoodi kannatlikult ja tasapisi kuumust. Saadud leheke on algul kuum ja vetruv, veidi hiljem muutub tugevamaks. Võrrelda võiks teda papiga- umbes sama paks (kui panid kihte ikka palju), lõigatav, õmmeldav, värvitav jne...
Eri kihtide vahele saab panna ja litreid, kardinatülli, peenest PVCtorust saetud seibe, lõnga-niiti jne. Ainus ebaõnnestumine oli pulkpärlite lisamine. Kihtide vahele jäid kenasti kinni ja moodustasid ka superpinna, aga... katsu sa pärast seda lehte lõigata, kus sees puha klaas kääridele vastu hakkab. Esimene untsus leht, ühesõnaga. Samas oleks seda väga edukalt saanud ära kasutada mingisse lapitöösse õmmeldes või mõne koti esipaneelina, ääred olid ju vabad. Sellised kurjad mõtted on mul ka peast läbi käinud, et õmbleks, see ju käega katsudes täitsa õmmeldav materjal.
(Allikas: http://www.isetegija.net/index.php?ind=blog&op=home&idu=467&curmese=Jaanuar 2009)
Tuesday, December 29, 2009
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment